Erkan Avcı Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mezun ve Öğrenci Portalı
saat siparişi
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Giriş Türü:
 
Üyelik için tıklayın

Okulun değişen güvenlik politikası hakkında ne düşünüyorsunuz?
 İyi oldu  1490 oy %43
 Gereksizdi  529 oy %15
 Beğenmedim  1069 oy %31
 Fikrim yok  307 oy %9
Cemalettin Akçin
1986
İrfan Nosel
1992
Halil Petek
1999
Serkan Uzun
1992
Gürcan Çetin
2000
Ümit Çınar
1999
Mehmet Bağcı
1986
Fuat Pınarbaş
1988
Gökhan Çimen
1998
Burak Güldamlası
1998
Ebru İnce
2004
Ömer Şengöz
1992
Murat Kalkan
2000
Dilek Küçük
2003
Betul Arıs
1990
Yetkin Turan
1987
Aslı Aydın
2002
Sercan İnce
2005
Erkan Çelik
2006
Gökhan Tuncelli
1990

Sitede Kayıtlı Mezun: 408 kişi
Mezun Kayıt / Mezun Ara / Yıla Göre Sıralı Mezunlar
 Rehberlik Dökümanları
 İngilizce Ders
 Sınav Tarihleri
Altın Fiyatları
Sitede
Konuyu açan: TheLastScream
22.05.2007 14:45:52
Konu: Derbi her yerde derbi
Dünya futbolunda derbi maçların yeri çok farklı. Şehir kulüplerinin mücadelesinde politik ve dinsel çekişmeler etkili oluyor. İskoçya’da Rangers ve Celtic’in maçlarında Katolik-Protestan çekişmesi yaşanırken, İtalya’da Roma-Lazio derbileri sağ-sol çatışmasına sahne oluyor.Futbolda rekabet duygusunun kültürlere göre farklılık oluşturması, çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor. Mesela, İskoçya’da futbol rekabeti dinsel çekişmelerin yansıması olurken, bu durum İspanya ve Belçika’da etnik farklılık şekliyle kendini gösteriyor.
Arjantin, Brezilya, Şili, Uruguay gibi Güney Amerika ülkelerinde ise toplumsal tabakalarda bölünmeler göze çarparken ekonomik sorunların bu rekabeti tetiklemesi stat anarşisini körüklemeye başladı. Bir diğer ince ayrıntı ise derbi diye anılan aynı şehrin takımlarının rekabetinin çıkış noktasını İngiltere’nin oluşturması. Türkiye’deki bu görüntü Avrupa’dan pek farklı değil. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş rekabeti dünyanın sayılı derbileri arasında heyecan fırtınasına neden oluyor.
Türkiye’de derbi denince Galatasaray-Fenerbahçe-Beşiktaş maçları akla geliyor. 70’li yıllarda dördüncü büyük olan Trabzonspor da bu halkaya katıldı. Ankara’da Gençlerbirliği ile Ankaragücü, İzmir’de Karşıyaka, Altay ve Göztepe, Karadeniz’de Trabzonspor, Samsunspor karşılaşmaları her zaman büyük seyirci toplamıştır.
İspanya’da sınıf çatışması var
İspanya: İspanya futbolunda etnik farklılık ülke futboluna da yansımış durumda. Basklar ile Katalanlar İspanyol futbolunda söz sahibi ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Birçok insana göre Kraliyet: Güç, Cumhuriyet: Özgürlük anl***** gelir. Ancak İspanya’da durum biraz farklı. “Kraliyet” Real Madrid’le, “Cumhuriyet” ise Barcelona ile özdeşleşmiş durumda. Ve bu iki devin kapışması milyonlarca futbolseveri, ekran karşısına kilitliyor.
İngiltere: İngiltere’de en büyük rekabet kent takımları arasında oynanan maçlarda ortaya çıkıyor. Manchester United ile Arsenal arasındaki maçlar hiçbir zaman Manchester kentinin derbisi olan Manchester United-Manchester City, Londra derbisi olan Arsenal-Tottenham ya da Liverpool kentinin derbisi olan Liverpool-Everton maçları kadar değer bulmuyor.
İtalya: İtalya’da ezeli rekabet olgusu hem kentlerin kendi takımları arasındaki maçlarda hem de şehirlerarası maçlarda kendini gösteriyor. Bu yönüyle ülkemizdeki rekabet çekişmesine en yakın lig olarak Seri A’yı gösterebiliriz. Milano kentinin derbisi olan İnter-Milan, Torino kentinin derbisi olan Juventus-Torino ya da Roma kentinin derbisi olan Roma-Lazio maçları ne kadar önemliyse Juventus-Milan ya da Lazio-İnter maçları o kadar önemli ve kıran kırana geçiyor.
Almanya: Almanya’nın en büyük takımı Bayern Münih’in Dortmund ile olan çekişmesi son yıllarda sekteye uğradı. Bazen Schalke ile Werder Bremen yarışa ortak görünse de bu durum fazla uzun sürmüyor. Nitekim Bayern bu üstünlüğünü sürdürmeye devam ediyor. Tek fark, Bayern artık tek başına ve rakipsiz.
G.Amerika: Boca’lı fanatikler ‘pislikler’ dedikleri River Plate ile hiç anlaşamıyorlar. Bu rekabet öyle bir ortama ulaştı ki takımlar arası yapılan transferlere hain damgası vuruluyor. Boca Juniors fakir mahallenin takımı olarak nitelendirilirken, River Plate zengin kesim takımı olarak bilinmektedir. 20 takımlı Arjantin liginde 11’inin Bounes Aires merkezli olması, bu rekabeti değişik boyutlara ulaştırıyor. Brezilya’da ise aristokrat Fluminense ile, ‘yoksul adamın takımı’ Flamengo’nun 1911’den beri süregelen rekabeti, kahve ülkesinin sınırlarını aşıp tüm dünyaya açıldı.
Asya ve Afrika: Geçmişi Şah dönemine kadar uzanan İran rekabetinde başkentin en önemli iki kulübü olan İstiklal Kraliyet (Şah) ile elit kesimi, Persepolis ise halkı temsil ediyor. Bilindiği gibi Mustafa Denizli şu anda ülkenin önemli takımlarından Pas’ı çalıştırıyor. Mısır’daki durum ise biraz farklı. Al Ahly, Arap aleminin en eski ve köklü kulübü olarak tanınıyor. Zamalek ise ülkedeki yabancılarla kur**** bir ekip.
İskoçya: Glasgow da Rangers ve Celtic arasında 116 yıldan beri büyük bir çekişme yaşanıyor. Celtic, İrlandalı göçmenler tarafından kur**** Katoliklerin takımıdır. Rangers ise Protestanların... Rangerslı bir ailede hiç kimse Celtic i tutamaz. Tıpkı, Celticli bir aileden kimsenin Rangerslı olamayacağı gibi. Yıllar önce son derece korkunç boyutta görülen bu çekişmeler son yıllarda yumuşadı.
Balkanlar: Sırbistan-Karadağ daki en güçlü rekabet Belgrad ın Kızılyıldız ı ile Partizan takımları arasındaki rekabette göze çarpıyor. Kızılıyıldız kralı, Partizan ise sosyalist kesimi temsil ediyor. Hırvatistan da ise Zagrep kenti iki tane güçlü takım çıkaramadığı için ezeli rekabet Dinamo Zagrep ile Split in takımı olan Hajduk Split arasında yaşanır. Yunanistan da Panathinaikos ile Olympiakos arasındaki mücadele Yunanlıların çok önem verdiği maçların başında geliyor.
TheLastScream
22.05.2007 14:48:08
Cevap: Derbi her yerde derbi
DÜNYA DERBİLERİ VE SEBEPLERİ br br br Dünyanın "en ünlü" ve "en kanlı" derbilerinin sebebi ne? br br İskoçya. br Glasgow. br Aynı şehrin iki takımı. br Celtic ve Rangers. br Biri Katolik, öbürü Protestan. br Din derbisi... br (Katolik golcü Johnston, Rangers a transfer olduğunda evi yakıldı. Maç, Johnston un golüyle 1-0 kazanılsa bile, Rangers taraftarları "maç 0-0 bitti" diyordu. ) br br br br br Arjantin. br Buenos Aires. br Aynı şehrin iki takımı. br Boca Juniors ve River Plate. br Birini İtalyan göçmenler kurdu, öbürünü öz be öz Arjantinliler. br Irk derbisi... br (Durum öyle vahim ki, sadece Bocalıların gömüleceği kabristan yapılıyor. Yani, mezara kadar...) br br br br br İtalya. br Roma. br Aynı şehrin iki takımı. br Lazio ve Roma. br Biri faşist, öbürü demokrat. br İdeoloji derbisi... br (Laziolular Mussolini nin torunları... Zenci ya da Yahudi futbolcu istemiyorlar. Asıl isimleri SS Lazio... SS, societa sportiva... Yani, sportif müessese... Ama onlar için anlamı farklı... Roma nın amblemi ise, Roma nın kurucuları Romus ve Romulus u emziren kurt figürü. Yani, parlamentonun ataları...) br br br br İtalya. br br Milano. br Aynı şehrin iki takımı. br Inter ve Milan. br Biri kıro, öbürü asil. br Sınıf derbisi... br (Milan taraftarları arasında Dük ler Baron lar falan var.) br br *** br br br Romanya. br Bükreş. br Aynı şehrin iki takımı. br Steau ve Dinamo. br Biri asker, biri polis. br Derin devlet derbisi... br (Genel olarak birbirlerini dövüyorlar... Sonra birleşip, herkesi dövüyorlar...) br br br br br Türkiye. br İstanbul. br Aynı Şehrin Üç takımı. br Fenerbahçe,Galatasaray,Beşiktaş br Din ayrımı yok. Irk ayrımı yok. ideoloji ayrımı yok. Sınıf ayrımı yok. Asker-polis ayrımı yok. Zengin-fakir ayrımı yok. Eğitimli-cahil ayrımı yok... br Üstelik, dünyadaki ünlü derbilerden farklı olarak, taraftarları "aynı şehir" ile sınırlı değil. br Bütün ülkede var... br
Sayfalar: | Geri
YANITLA - Üyelik Gerektirir!
Konu:
Cevap:
Forum Ana Sayfası
Erkanavcilisesi.com, Erkan Avcı EML'nin resmi web sitesi değildir. Okulun mezun ve öğrencilerinin internet ortamında iletişim kurması amacı ile yayında olan bu sitenin içeriği tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmuş olup, bu bilgilerin kullanımı ve yayınlanmasından kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluk yazan şahıslara aittir.